Jak dzielimy sporty wodne?
2 min read
Sport budzi wiele emocji wśród ludzi na całym świecie. Niektórzy podejmują się aktywności fizycznych, inni skupiają się na roli bacznych obserwatorów i podziwiają swoich idoli. Część zostaje ekspertami i zajmuje się sportowym dziennikarstwem. Trudno być jednak specjalistą od wszystkiego, dlatego warto wybrać jedną dyscyplinę lub pewną grupę, w której się wyspecjalizujemy.
Jak dzielimy sporty wodne?
Specyficzną grupą dyscyplin są sporty wodne. Do tego zbioru zalicza się wszystkie te, których akcja rozgrywa się w akwenach. Mogą to być zarówno akweny otwarte, jak i zamknięte, sztuczne i naturalne. Część sportów wodnych swoje miejsce ma w basenach, są takie, które rozgrywają się na jeziorach lub rzekach, a jeszcze inne na oceanach lub morzach. Inny podział mówi o sportach uprawianych w wodzie, pod wodą lub na powierzchni.
Sporty wodne powierzchniowe
Najliczniejszą grupę sportów wodnych stanowią te, których akcja rozgrywa się na powierzchni wody. Są to przede wszystkim dyscypliny, w których uczestnicy korzystają z jednostek pływających. Zaliczyć do tej kategorii można więc kajakarstwo, wioślarstwo, żeglarstwo, windsurfing, kitesurfing, rafting, czy narciarstwo wodne. Część z nich to dyscyplin olimpijskie. Tutaj również występują dodatkowe podziały – mamy bowiem kajakarstwo klasyczne oraz górskie. Różni zawodnicy specjalizują się też w różnych dystansach.
Sporty wodne uprawiane w wodzie
Najbardziej powszechnym sportem wodnym jest oczywiście pływanie. Wiele osób lubi pływać rekreacyjnie, bo to jedna z najmocniej oddziałujących na zdrowie form aktywności fizycznej. Jeśli chodzi zaś o zawody sportowe, to mamy okazję tę dyscyplinę oglądać nie tylko podczas zmagań pływaków. Jest to też jeden z elementów triathlonu oraz pięcioboju nowoczesnego. Specyficznym typem jest natomiast pływanie synchroniczne. Na atrakcyjności zyskują także wodny aerobik i gimnastyka. Wyróżnić należy też sport zespołowy – piłkę wodną.
Sporty wodne uprawiane pod wodą
Ta grupa sportów kojarzy się z ekstremalnymi dyscyplinami, takimi jak nurkowanie, które zwykle wymaga specjalnych uprawnień oraz posiadania odpowiedniego sprzętu. Ponadto, do tej kategorii zaliczyć można również hokej oraz rugby podwodne.