śr. Mar 3rd, 2021

Świat sportów wodnych

Hel i okolice – windsurfing

Kiteboarding dla początkujących – co trzeba wiedzieć

2 min read

Kiteboarding to jeden z najmłodszych sportów wodnych. Jest on zupełnie inny od pozostałych wodnych dyscyplin i niemal wszystkich odruchów trzeba uczyć się od nowa. Niemniej jednak nauka podstaw jest prosta i szybka i wysportowani ludzie są w stanie bezproblemowo utrzymać się na desce już po kilkunastu godzinach treningu. Co należy wiedzieć decydując się na naukę kiteboardingu?

Sprzęt kiteboardowy – niezbędna wiedza

Do uprawiania kiteboardingu potrzebujemy właściwie tylko czterech przedmiotów:

  • Deska – Podstawa uprawiania kiteboardingu. Dla początkujących najlepiej nadaje się deska typu directional, która wykorzystuje specjalne paski ułatwiające trzymanie nóg w konkretnej pozycji. Wśród bardziej zaawansowanych dominują natomiast deski typu twin tip, które umożliwiają pływanie w dwóch kierunkach. Standardowe deski do kiteboardingu mają od 1 do 2 metrów i dobiera się je w zależności od wagi, umiejętności i przyzwyczajeń konkretnej osoby.
  • Bar – Drążek, którym steruje się latawcem. Składa się z kilku linek, taśmy oraz pętli mocującej bar do trapezu.
  • Trapez – Uprząż dla kiteboardera
  • Latawiec – Źródło napędu deski 

Bez wiatru nie popłynie

Wiatr to podstawa kiteboardingu. Bez niego nie da się pływać, nie może być także za mocny. Optymalne warunki dla kiteboardingu to około 11 – 25 węzłów. Bardzo ważny jest także jego kierunek.

Najlepszy jest wiatr wiejący równolegle do brzegu. Pozwala on na bezproblemowe pływanie nawet dla osób początkujących, nie utrudnia także powrotu na brzeg po wypadku. Wiatr wiejący od morza jest niebezpieczny, gdyż może doprowadzić do wypadku. Szczególnie narażone są osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tym sportem. Wiatry wiejące od brzegu w stronę morza również są niebezpieczne, gdyż utrudniają powroty na ląd.

Porady dla początkujących

Zanim zdecydujemy się na rozpoczęcie swojej przygody z tym sportem, warto przejść się nad wodę lub na jakieś zawody i zobaczyć, jak robią to inni. Warto także popytać się o szczegóły osoby, które zajmują się tym profesjonalnie – na pewnie nie odmówią pomocy nowemu. 

Na pierwsze jazdy najlepiej wybierać mocno zaludnione miejsca. W razie problemów zawsze ktoś pośpieszy z pomocą. 

Początki zawsze są trudne, dlatego też nie można się poddać po pierwszych niepowodzeniach. Najlepiej skorzystać z pomocy instruktorów, gdyż wtedy najszybciej nauczymy się jeździć na kiteboardowej desce. Jeśli inni potrafią, to my też damy radę.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.