pon. Sty 25th, 2021

Świat sportów wodnych

Hel i okolice – windsurfing

Windsurfing w dobie XXI wieku

2 min read

Windsurfing staje się coraz popularniejszym sportem wodnym w Polsce. Za kolebkę tego sportu uznaje się również Kalifornię oraz Wyspy Polinezji. Zawodnik uprawiający windsurfing, musi jak najdłużej utrzymać się na wodzie. Pomaga on sobie w tym zadaniu użyciem profesjonalnej deski. Jego strój ma również specjalny, opływowy kształt, dzięki któremu zawodnik łatwiej może poruszać się po akwenach wodnych.

Windsurfing na igrzyskach olimpijskich

Wspomniany sport wodny jest obecny na igrzyskach olimpijskich. Zaliczany jest on do konkurencji żeglarskiej. Z początku igrzyska rozgrywane były wyłącznie między mężczyznami. Po kilku latach do mężczyzn dołączyły również kobiety. Windsurfing dzieli się na wiele odmian.W tym zakresie bardzo popularna jest tzw. formuła, która ma odniesienie do regat wyścigowych. Dużą popularnością cieszy się również slalom, którego tor wyznaczany jest przez grono jury.

Slalomy w windsurfingu

Speed jest również popularną odmianą tego sportu wodnego. Dla tej odmiany windsurfingu dedykowane są stosunkowo małe deski. Zawodnicy pływają na deskach w obecności dużych żagli. Najczęściej osoby doświadczone decydują się uprawiać tą właśnie dyscyplinę, bowiem wykonuje się tu niebezpieczne i wymagające dużych umiejętności slalomy. Kolejnym ciekawym stylem jest freestyle, który wymaga od zawodnika również bardzo dużej sprawności fizycznej. W tej dyscyplinie używane są małe i zwrotne deski. Freestyle polega na wykonywaniu różnych manewrów, na przykład spock, chachoo oraz canabrava.

Uprawianie sportów wodnych przez osoby początkujące

Styl o nazwie freeride dedykowany jest w sposób szczególny osobom początkującym. Co ciekawe, styl ten jest łątwy do opanowania. Deski zawodników w freeride wyróżniają się stosunkowo dużą wypornością, dzięki czemu zawodnik bez trudu może utrzymać się na wodzie przez dłuższy okres czasu. Zawodnicy osiągają w tym stylu prędkości do 30 węzłów. Tej odmianie windsurfingu dedykowane są zwłaszcza deski, wyposażone w szeroką rufę. Dają one poczucie dużej stabilizacji zawodnikowi.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.