śr. Mar 3rd, 2021

Świat sportów wodnych

Hel i okolice – windsurfing

Trzy zasady zdrowego trybu życia, których warto przestrzegać

2 min read

Choć wiele mówi się o prowadzeniu zdrowego trybu życia i korzyściach, jakie niesie on za sobą, opanowanie zasad, na jakich powinien się on opierać, wcale nie jest prostym zadaniem. Na co powinniśmy zatem zwracać szczególną uwagę?

Po pierwsze – nie pal ani czynnie, ani biernie

Choć sytuacja powoli zaczyna się poprawiać, uzależnienie od nikotyny ciągle jeszcze jest postrzegane jako ten nałóg, do którego podchodzi się z pewnym pobłażaniem. Rośnie grupa osób zdających sobie sprawę z zagrożeń, jakie pociąga on za sobą. Nadal jednak uważa się, że jest on problemem przede wszystkim dla samego palacza. Niestety, właśnie takie przekonanie może doprowadzić do tragedii. Bierne palenie nie jest wcale o wiele bardziej bezpieczne niż palenie czynne. Jest sprawcą wielu chorób z rakiem płuc na czele. Zależność pomiędzy wdychaniem dymu nikotynowego o chorobami górnych i dolnych dróg oddechowych jest zresztą potwierdzona przez dziesiątki badań, trudno więc uspakajać się mając nadzieję, że ciągle mamy do czynienia ze spekulacjami lekarza. Jeśli więc chcemy dbać o siebie i nasze otoczenie, walczmy także z biernym paleniem zwłaszcza, że mamy coraz więcej środków, również prawnych, dających nadzieję, że walka ta nie jest skazana na niepowodzenie.

Walcz z nadwagą

Wielu osobom wydaje się, że kilka kilogramów nadwagi nie jest problemem. W czasach, w których tak wiele osób zmaga się z otyłością można przecież pobłażać tym, którzy nie mają tego problemu. Niestety, takie założenie jest nie tylko błędne, ale również bardzo niebezpieczne. Wiąże się też z poważnym ryzykiem i z pewnością nie jest tym, co przewiduje zdrowy tryb życia. Każdy zbędny kilogram osłabia nasz organizm i grozi problemami ze zdrowiem tak obecnie, jak i w przyszłości. Z każdym należy więc walczyć robiąc to konsekwentnie.

Po trzecie – ruszaj się

Latem większość z nas nie ma problemu z przekonaniem się do wyjścia w domu. Wraz z nadejściem jesieni nasze zainteresowanie aktywnością fizyczną zaczyna jednak spadać. Niesłusznie, bo tylko ona daje nam pewność, że organizm będzie zahartowany i naprawdę zdrowy. Co ważne, mówiąc o aktywności fizycznej nie trzeba zakładać forsownych ćwiczeń. Zwykle znacznie większe znaczenie ma ich regularność. To do niej też powinniśmy dążyć w pierwszej kolejności.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.